RADY A TIPY

Výběru sedací soupravy je víc než nutné věnovat dostatek času a pozornosti. Sedací souprava je v domácnosti mimořádně důležité místo pro relax, odpočinek, posezení s rodinou nebo přáteli. Zároveň je sedací souprava dominantní prvek obývacího pokoje a taky nemalá investice. Proto jsme pro Vás vytvořili poradenskou sekci Rady a Tipy. Výběr a pořízení nové sedací soupravy nebo „co byste měli vědět". Chcete-li skutečně krásnou, praktickou a trvanlivou sedací soupravu, jste tady správně.

Sedací souprava je dominantou obývacího pokoje, kde slouží posezení s rodinou či příjemně stráveným chvílím s přáteli. Chcete-li skutečně krásnou, praktickou a trvanlivou sedací soupravu, věnujte jejímu výběru dostatek času a pozornosti. Než se vydáte do obchodu, dobře se porozhlédněte a projděte se po vašem bytě či domě. Ujasněte si, kde bude sedací souprava stát a kolik na ni máte místa. Zohledněte stávající či budoucí vybavení místnosti, se kterým by sedací souprava měla ladit. Od toho všeho se odvíjí velikost, typ a styl vaší sedací soupravy a souvisí s tím také použité materiály a vlastnosti, kterým byste měli věnovat pozornost.

Primárním kritériem při výběru sedacích souprav je počet míst k sezení. Tradičním řešením jsou dvojsedáky, trojsedáky či čtyřsedáky. Soupravy lze ale vhodně rozšířit o křesla nebo další díl pohovky. Souprava, ke které lze dokoupit křeslo ve stejném stylu, je rázem o jedno místo prostornější. Souprava tvořená více pohovkami velice dobře ohraničí prostor a vytvoří dojem intimity. Pro větší počet osob je také neskonale pohodlnější než souprava, kde sedí všichni v jedné řadě. Tyto variace mají nespornou výhodu v tom, že jednotlivé kusy lze libovolně přeskupovat a stále měnit ráz obývacího pokoje. Sedací souprava, se kterou budete manipulovat v místnosti, by měla mít kvalitní nohy podlepené filcovými podložkami – předejdete tím i možnému poškození podlahy.

Rohové sedací soupravy nejsou tak prostorově náročné jako soupravy sestávající z několika kusů nábytku. Přitom umožňují skutečně pohodlné sezení pro větší počet osob. Všichni na pohovce nesedí přímo vedle sebe, což je pro komunikaci vždy příjemnější. Rohové soupravy navíc výtečně poslouží jako pomyslný předěl v místnosti, která je obývacím pokojem a kuchyní v jednom. Pokud jste se rozhodli pro rohovou sedací soupravu, nezapomeňte vzít v potaz natočení sedačky, aby vyhovovala vašemu prostorovému rozložení s přihlédnutím na skutečnost, že orientace sedací soupravy je často definitivní – technicky není možné ji časem prohodit naopak.

Dokonalým pomocníkem při častých návštěvách, které se chtějí zdržet déle, je rozkládací souprava. Kvalitní a dobře navržené rozkládací pohovky si nezadají s klasickým dvoulůžkem. Přece je ale potřeba zvážit, kolikrát se stalo – nebo se může stát, že bude návštěva u Vás přespávat. Každá rozkládací sedací souprava je ve své podstatě kompromisem mezi sedací soupravou a postelí, u některých typů může být pohodlné spaní na úkor pohodlného posezení a odpočinku, v neposlední řadě i celkového vzhledu a designu. Proto je dobré si zakoupení rozkládací pohovky dobře promyslet – dříve než ji zakoupíte a dovezete domů.

V některých případech je asi lepší myslet na sebe, svoje pohodlí a hezký obývací pokoj – skutečně „občasné" spaní pro návštěvy je lepší vyřešit třeba kvalitní nafukovací postelí (dá se snadno skladovat sbalena v tašce ve skříni a je možné si ji vzít sebou i na vaše cesty a návštěvy).

Rozkládá se snadno? Obsahuje úložný prostor na lůžkoviny? Jak bude výsledné lůžko vysoké a kde budou mezery mezi matracemi? To vše je dobré zjistit předem. Informujete se také, zda je možné volit různé druhy matrací. Pro častější použití na spaní se investice do kvalitní matrace opravu vyplatí. Nezapomeňte, že pokud bude sedací souprava rozkládací, musíte mít dost místa pro její rozložení. V případě, že poputuje vaše sedací souprava do patra, ujistěte se, že ji tam po schodech dostanete. Nebývá to vždy samozřejmostí.

Rafinovanou vymožeností k některým pohovkám je taburet. Nezabere tolik místa, jako křeslo, či dvoused. A je doslova multifunkční. Taburet je nejen sedadlem, ale také příležitostným stolkem či důležitou podnožkou. Taburet je také úžasně skladný.

Rám pohovky není vidět na první pohled, což rozhodně neznamená, že na rámu sedací soupravy nezáleží. Opak je pravdou. Rám z levného materiálu jako je plast nebo nezpevněná měkká dřeva borovice či smrk většinou dlouho nevydrží. Proto se doporučují rámy z tvrdých dřev jako je dub, buk či javor. Kovové konstrukce z oceli a chromu jsou pevné a bytelné. Dobrou volbou pro výplň je polyuretanová pěna. Kvalitní odpružení má vliv jak na pohodlí při sezení, tak na životnost sedací soupravy. Velice trvanlivé a pohodlné na sezení jsou spodní ocelové vlny. Dobrou službu mohou prokázat i spirálovité pružiny.

Někdy se může stát, že se Vám líbí konkrétní sedací souprava, která ale svými rozměry dispozičně nevyhovuje Vašim představám – rozměrovým možnostem místnosti. V nevyhnutelných případech je možné upravit rozměry sedací soupravy – prodloužit nebo zkrátit otoman, různě nakombinovat moduly. Nedoporučujeme upravovat „základní" rozměry sedacích souprav – výšku zad – opěráků, hloubku sedu, vyšší nebo nižší nohy. Všechny tyto rozměry a jejich poměry mají zásadní vliv na celkový vzhled – design sedací soupravy. Výsledkem pak může být úplně nový typ sedací soupravy, která se Vám ve výsledku nemusí líbit jako ta původní , ze které se vycházelo – může chybět právě to, proč jste se pro ní rozhodli, může chybět radost z hezké sedací soupravy.

Existují dva typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky řadíme bavlnu, len a hedvábí. K syntetickým látkám řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často využívá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti.
Potahové látky pro čalounění nábytku můžete vybírat z široké nabídky a v případě, že se Vám látka přestane líbit, můžete nábytek nově potáhnout a získáte nový originální kus nábytku ve Vašem interiéru. Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látky s tzv. nešpinivou úpravou, tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu. Protišpinivá úprava látky zabraňuje proniknutí tekutin a barviva do potahové látky. V případě zašpinění sedací soupravy zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny zabráníme znehodnocení látky a pohodlná sedací souprava nebo postel bude stále jako nová. Na trhu se setkáme s různými typy potahových látek – Alcantara, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, Žinylka, Mikroplyš, Kůže, Eko kůže a mnoho dalších ...

Kvalita potahové látky je vždy důležitá a jako spotřebitel byste měli věnovat pozornost vlastnostem vybrané látky. Důležitým parametrem je odolnost proti oděru (otěruvzdornost), tato hodnota udává stupeň odolnosti proti „ošoupání" látky a často je nazývána jako Martindale. Většina látek má hodnotu Martindale 20 000 až 45 000 cyklů. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce znát „ošoupání". Pro běžné použití v domácnosti vyhovují látky, u nichž se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe. Před samotným výběrem látky je tedy vhodné zvážit umístění daného kusu nábytku v domácnosti a jeho vytíženost.
Dalším důležitým parametrem je stálobarevnost, tedy schopnost potahové látky zachovat si barvu po několik let. Pokud volíte látky, které jsou dražší, a to díky obsahu dalších složek jako je např. teflon, který způsobuje lepší vodoodpudivost nebo směsi silikonů, nečekejte, že potahová látka bude mít lepší vlastnosti jako takové, jen jsou tímto vylepšeny její technické parametry.

Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, čímž výrazně prodloužíme životnost potahové látky. Potahové látky ošetřujeme šamponováním běžnými šamponovacími prostředky. Při čištění používáme měkkou houbu či šamponovací hubici, nikdy nesmí dojít k celkovému smočení látky. Skvrny vzniklé například politím je nutné okamžitě odstranit. Skvrny netřeme, pouze odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek. Tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem. Nenecháváme na tkaninu působit drsné předměty (nýty riflí, tvrdé švy apod.). Potahové látky ničí také drápky domácích zvířat. Na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje používání závěsů, markýz, žaluzií. Pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, doporučuje se pravidelně je obracet, aby se opotřebovávaly rovnoměrně.

Tak jako všechny materiály denní spotřeby, tak i potahy na nábytku, které jsou neustále vystaveny prachu a možnosti znečištění, vyžadují pravidelnou péči. Měli bychom tedy dbát na to, aby znečištění nepůsobilo na potahový materiál příliš dlouhou dobu, abychom nemuseli zvyšovat úsilí při čištění. Správné čištění a péče zachovávají užitnou hodnotu vašeho čalouněného nábytku.

Vyrobeno v České republice, v samotném srdci Valašska.