Ošetření nábytku

Ošetření nábytku

Součásti nábytku a jejich vlastnosti

 

Vybalení

Nepoužívejte při vybalování nůž, nebo jiný ostrý či bodný nástroj, protože může dojít k poškození výrobku.

Poškození, která vzniknou při vybalování není možno reklamovat. Při eventuálním poškození během dodávky uschovejte balící materiál tak dlouho, dokud Vás na Vašem místě nenavštíví náš spolupracovník z našeho speciálního oddělení - Služby zákazníkům.

Po sundání fólie u prvků s funkcí, např. kostra postele, použijte nůžky na přestřihnutí šňůry, která fixuje pohyblivé části.

 

Důležité vlastnosti čalouněných sedacích souprav: 

U typu výrobku jako je sedací souprava jsou běžné tolerance některých rozměrů. Vnější rozměry jsou uváděny s tolerancí 50mm/díl, při navazování línií je u solitérních výrobků tolerance 30mm a u spojovaných (rohových) výrobků 40mm. 

Většina dílů sedací soupravy se vyrábí v plně čalouněném provedení, to znamená, že u výrobků je čalouněné opěradlo, zadní stěna, sedadlo a dokonce i opěradlo ruky (područka). V případě, že souprava stojí u stěny, se často objednává se zadní stěnou, potaženou látkou.

 

Rám (korpus)

Zajišťuje stabilitu soupravy. Rám se vyrábí v souladu s normou E 1, z dřevotřískové desky a z masivního řeziva.

Na sedák a opěradlo se často používají vlnité pružiny, lamelové rošty, gumové pásy, pytlovina a dřevotřískové desky.

Dejte pozor na to, abyste na soupravu neskákali (děti). Nesedejte si na opěradlo. Dbejte toho, aby při transportu nebyly nohy zatěžovány jen na jedné straně. Poškození z důvodu neúčelného nebo nevhodného používání nemohou být reklamovány.

 

Dřevěné ozdobné prvky

Některé naše produkty se vyrábějí  s dřevěnými ozdobnými prvky. Dřevo je přírodní materiál, který má vlastní charakteristický, nehomogenní charakter. V průběhu růstu získává své určité znaky, které ovlivňují barevnost, strukturu apod., což ovlivňuje i to, že určité povrchy ozdobných prvků příjímají barvu rozdílně, což může vést k rozdílnému barevnému odstínu. Těmto rozdílům se dá zabránit jen tak, že se povrchy natřou krycí barvou. Tím se ale zároveň ztratí přírozený charakter dřeva. A to je něco, co bychom  však my za žádných okolností nechtěli.

Tyto možné barevné rozdíly nenohou v žádném případě být důvodem k reklamaci.

 

Funkční prvky

Některé naše modely se vyrábějí s určitými přidanými funkcemi (např.přestavitelné zádové opěradlo nebo područka, opěrky nohou atd). Při ovládání těchto funkcí postupujte vždy opatrně.

Dbejte na to, že u vytahovacích modelů (např. u skříňky na lůžkoviny) je třeba vytáhnout funkci oběma rukama ve středu, aby se třmen (držadlo) nepoškozovalo jednostranným používáním, nebo nedošlo ke zpříčení. 

Dbejte na to, aby i děti používaly nábytek v souladu s návodem.

Funkční prvky (područky, hlavové opěrky) neslouží k sezení!

Prosíme, berte při plánování Vaší soupravy v úvahu, že funkční prvky potřebují pro své ovládání dost místa.

Pokud jsou funkce nadměrně používány, nemůže být opotřebení vznikající třením těchto funkcí akceptováno jako důvod k reklamaci.

Funkce "postel" (postel pro hosty) nesloží ke každodennímu spánku, nýbrž jen ke spánku příležitostnému.

Eventuální škody, vznikající pravidelným používáním, jsou z reklamací vyloučeny.

 

Ochrana nábytku

 

Pravidelná údržba čalouněných částí a volných polštářů spočívá v odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot výhradně vysavačem prachu o nízkém nebo středním výkonu, opatřeným nástavcem na údržbu čalouněných výrobků. Nepoužívejte vysavač s vysokým výkonem! Neklepejte čalounění ani polštáře, hrozí destrukce!

Pravidelná údržba kovových nebo dřevěných částí spočívá v lehkém otírání prachu bílým suchým flanelem bez násilného odírání.

Čalouněný nábytek je určen do bytových interiérů s teplotou 10 – 30 °C, se standardní vlhkostí vzduchu. Čalouněný nábytek není určen do vlhkého prostředí, k bazénům, ke krbům.

Čalouněný výrobek se před vyrudnutím slunečním světlema urychleným stárnutím vnitřních materiálů musí chránit vhodným umístěním, žaluziemi, závěsy apod.

Čalouněný výrobek chraňte před sálavým teplem, otevřeným ohněm. Chraňte před umístěním v blízkosti zdrojů tepla a tepelného sálání. Hrozí nejen rychlé stárnutí, ale i vznik zahoření a následného požáru (pokud jste si nekoupili výrobek se sníženou hořlavostí určený i do krbových místností). Kdyby toto nebylo možné, doporučujeme Vám, vložit mezi soupravu a topné těleso izolační desku.

Čalouněný výrobek se nesmí přetěžovat zvýšeným namáháním, hmotností více osob, skákáním dětí apod. Přetěžování nebo zvýšené dynamické namáhání může poškodit konstrukční spoje.

Čalouněný nábytek potažený usní s anilinovou úpravou nemá být umístěn  blízko oken nebo do exteriéru. Čalouněný nábytek není určen do místností s vyšší vlhkostí, zimních zahrad s tropickými podmínkami, do místnostís bazénem, do koupelen apod.

Čalouněný nábytek není určen pro pobyt zvířat. Pokud nemůžete zabránit kontaktu čalouněných výrobků se zvířaty, chraňte potahovou textilii vhodným způsobem, např. překrytím vhodným ochranným povlakem. Potahové textilie neupravované proti znečištění chraňte před zašpiněním. Znečištění se dostává přímo do textilních vláken a dokonalé vyčištění špíny a skvrn nelze dosáhnout.

Pokud na nesnímatelném potahu vznikne místní znečištění (skvrna), bezodkladně skvrnu odstraňte bílým vlhkým hadříkem namydleným neutrálním mýdlem. Dbejte na to, aby vlhké čištění probíhalo na povrchu textilie a nedošlo k promáčení textilie. Textilii dočišťujte čistou vodou tak, aby po uschnutí nevznikly viditelné okraje čištění (od švu ke švu).

Pokud skvrna již zaschla, odstraňte zbytky jídel apod. neagresivně, tupým plochým předmětem.

Celkové vyčištění proveďte nanesením suché pěny určené k čištění čalouněného nábytku, přesně podle návodu na chemikálii. Po zaschnutí odsajte suchou pěnu vysavačem. 

Potahové textilie typ mikrovlákno, ošetřujte vodou a mýdlem. Dbejte na to, aby nedošlo k promáčení celé textilie. Jen tak si materiál zachová svou krásu a nebude se špinit i ze spodní strany.

  • Případné skvrny na typ mikrovlákno odstraňte bezodkladně.

  • Znečištění likéry, vínem, nápoji, kávou, čajem,  mlékem,  odstraňte odsátím přebytečné tekutiny suchým čistým hadříkem, namydlením neutrálním mýdlem, následným jemným třením,  důkladným omytím. Nutno nechat zaschnout a vyčesat měkkým kartáčem.

  • Skvrny od kuličkového pera, inkoustu, čokolády, bonbonů, marmelády, kosmetiky, olejů a tuků lze odstranit: navlhčením skvrny vlažnou vodou, namydlením neutrálním mýdlem, jemným třením, vydatným omytím a po uschnutí vyčesáním jemným kartáčem.

  • Potahovou textilii mikrovlákno můžete (u snímatelných potahů) prát ručně ve vodě 30 °C, nesmí se bělit ani odstřeďovat. Lze přežehlit žehličkou teplou na 2 body.

Vyčištěné čalounění před dalším užíváním nechte dokonale vyschnout.
K čištění čalounění potaženého usní či textilií
nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trichloretylen či jiná rozpouštědla, chlór, petrolej a další nevhodné prostředky. Hrozí neodstranitelné poškození textilie, usně, popř. i vnitřních vrstev čalounění.

K místnímu čištění skvrn i celkovému vyčištění čalouněného výrobku nikdy nepoužívejte násilné metody a prostředky. K čištění nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry apod. nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly nevratně výrobek poškodit.

 

Způsob používání

 

Tento čalouněný výrobek je určen  pro běžné užívání lidmi v běžných podmínkách bydlení. (Pro jiné než bytové použití je třeba  volit materiály pružící, tvarovací, kypřící, potahové, pomocné s vyšší odolností proti opotřebení, popř. samozhášenlivé) 

Při obvyklém používání a dodržení „Návodu na údržbu a běžné používání“, který je součástí tohoto záručního listu, tj. používání křesel a pohovek k sezení a polehávání osob běžné hmotnosti, rozkládacích pohovek k ležení a příležitostnému spaní (zatěžování dvou osob do celkové hmotnosti max. 150 kg, zátěž se odvíjí od šíře rozkládacího mechanismu), bude plnit čalouněný výrobek  požadavky  vzhledu a funkce.

Čalouněný výrobek je určen  k běžnému používání v bytových prostorech s pokojovou teplotou a vlhkostí. Čalouněný výrobek je určen k rovnoměrnému sedání na všech sedácích sestavy. Čalouněný výrobek se nesmí vystavovat extrémním teplotám a vlhkosti.  Čalouněný výrobek z běžných čalounických materiálů není vhodný k používání u krbu a podobných topidel s otevřeným ohněm. V nabídce jsou výrobky ze samozhášenlivých čalounických materiálů.

Čalouněný výrobek je určen k sezení (křeslo -1 osoba do max. 100 kg, dvoumístná pohovka - 2 osoby do celkové hmotnosti max. 200 kg,  třímístná pohovka - 3 osoby do celkové hmotnosti max. 250 kg) a odpočinek vleže, příležitostné spaní (u rozkládacích pohovek) 1 až 2 osoby do celkové hmotnosti max. 150 kg. Spotřebitel nesmí výrobek přetěžovat.

Mechanismus rozkládacích pohovek, křesel určených k sezení a příležitost-nému spaní je pro přepravu proti pohybu pohyblivých částí zabezpečen svázáním k sobě na příslušných místech. Zabezpečení je nutno před prvním použitím opatrně odstranit. Při rozkládání a roztahování pohovek, křesel, zvedání a sklápění područek, ploch apod., bude spotřebitel dbát na bezpečnost svou a ostatních osob a zvířat v místnosti přítomných tak, aby nedošlo ke skřípnutí dítěte, zvířat, končetin  nebo jiných částí těla mechanismem nebo celým výrobkem.

Při manipulaci s rozkládáním nebo relaxačním křeslem musí spotřebitel dbát na to, aby byl přenášen velmi opatrně, v poloze v jaké bude uložen, aby nedošlo k jeho posunu v kostře sedací soupravy. Nedodržení správné manipulace má za následek špatnou funkčnost rozložení a složení.

Spotřebitel nebude používat úložný prostor pohovky, lůžka k umístění osob nebo zvířat.

Čalouněný výrobek není určen k používání zvířaty. Pokud nelze zabránit pobytu zvířat v místnosti, bude spotřebitel výrobek chránit vhodným ochranným povlakem.

Doufáme, že jsme Vám našimi informacemi pomohli. Budeme rovněž rádi za jakékoliv Vaše poznatky a mínění týkající se našich výrobků a firmy, o které se s námi můžete podělit na našich facebookových stránkách.